Kekik (temizlenmiş) / Beşik Köyü Koop

 • Kategori : Orman ürünü
 • Fiyat : 8 TL / 100 g
 • Yerel Tohum :
 • Sevkiyat Günleri : Çarşamba
 • Çiftçisinin ürünüyle ilgili açıklaması :

  Kaz Dağı eteklerinde doğal ortamda yetişen kekik, koku ve lezzet olarak farklıdır.

  Kekik mutfaklarımızda en fazla baharat olarak kullanılmaktadır. Kekik hazmı kolaylaştırır. Eterli uçucu yağ; Thymol (%50 civarında), Carvacrol, Borneol, Cymol, Pimen, Tanen ve flavonlar içerir.

  Şifalı bir bitki olan kekik; kramp çözücü, dezenfekte edici ve balgam söktürücü olarak da kullanılır.Kekik akciğer ve bronşlar, mide ve bağırsaklar için çok faydalar sağlamaktadır. Kekiğin içeriğindeki önemli etken maddesi olan eterli uçucu yağlar kana karışarıp, bronşiyal kasları etkileyerek, krampları çözebilir. Kekik aynı zamanda bu bölgelerdeki bakteri oluşumunu engellemektedir.

  Öksürük ve üst solunum yolları iltihabı için kekik çayı yapılarak içilmesi ve bu çay ile gargara yapmak faydalıdır.

  Kekik iştahı açar ve sindirim sistemini uyarır. Sindirim sisteminde görülen ekşimeler ve kramplı ağrılar bir bardak kekik çayı ile giderilebilir, kötü kokulu ve yumuşak dışkı normal hale gelir.

  Boğmaca ve öksürük, sinir sistemi zafiyeti, romatizma ve bağırsak hastalıkları için karşı, çay olarak içilmesinin yanında kekik banyoları da çok faydalıdır. Güçzüz, zayıf ve solgun çocuklara da kekik banyosu yaptırılabilir. Kekik çayı ile ayrıca adet kanamaları dengelenebilir, adet dönemlerindeki kramplı ağrılar geçiştirilebilir, ergenlik sivilceleri iyileştirilebilir.

  Kekik çayı içimi ve kekik ile karıştırılmış bal yenmesiyle organizma güçlendirilebilir ve dengeye kavuşturulabilir. Kekik tentürüfriksiyonları ile (ovarak sürme) romatizmal ağrılar ve sinirsel rahatsızlıklar tedavi edilebilir.