Cem Birder
Cem Birder
 • Şehir : Çanakkale / BAYRAMIC
 • Sevkiyat Günleri : Çarşamba
 • Minimum Sipariş Tutarı : 70 TL
 • Organik Sertifika :

Harita yükleniyor ...

Çanakkale / BAYRAMIC

  8-Kasım-2017 / Güncel durum: Kış öncesi bahçelerimizde biochar (zenginleştirilmiş odun kömürü) üreteceğiz; budanmış dallardan, kuru ağaçlardan... Topraklarımızı, ağaçlarımızı biochar ile güçlendireceğiz.


                                                                              * * * 


   


  Kuzey Kaz Dağı coğrafyası meyvecilik açısından önemli olanaklar sunuyor. Bahçelerin pınarların serbest akan içme suyu ile sulanması tarımsal faaliyet içinde önemli bir kıymet. Ormanların çevrelediği meyve ağaçlarımız kirleticilerden uzak. Bayramiç'e bağlı Beşik köyü sınırları içinde yer alan bahçelerimizde meyve olarak, kiraz, elma, armut, ceviz, kestane, şeftali, erik, ayva, nar ve fıstık çamı ağaçları var. Ayrıca 6 yıl önce diktiğimiz çok sayıda Akasya var; bazılarının boyu 5 metreyi aştı. Bahçelerde kendiliğinden yetişen, kekik, kantaron, kaz dağı çayı gibi şifalı otlar da var. Küçük ormanımızda değişik türlerde yenebilir mantarlar var. Arılarımız sağlıklı; sadece tozlaşmaya destek olmuyorlar. Aynı zamanda çevrelerinde yer alan ağaçların bazı hastalıklı meyvelerini iyileştirebiliyorlar. Arıların bu gücünü yeni farkettik. Daha çok arı yetiştirmek istiyoruz...


   


  Bahçelerimiz ve köy arasındaki mesafe ortalama 5 km., yaklaşık 420 ve 500 metre rakımdalar. Bahçelerimizde sebze üretiminin yegâne koşulu oradaki insan varlığının süreklilik içinde olması. Aksi takdirde hasatı bizden önce daima yaban domuzları yapıyor.
  Ağaçlara özel bakım ve tarımsal faaliyet süreçlerini, ürün bazında diğer sayfalarda (ürün adı üzerine tıklanarak) vermeye çalışacağım.  


   


  Nisan ayının sonundan itibaren 2 ay boyunca ortalama her 10 günde bir bahçelerdeki çiçek örtüsü değişiyor. 8 yıldır organik tarım sertifikalı olan (sertifika kopyası aşağıdadır) tarımsal faaliyetin ve 'insan ve doğa dostu' (link için tıklayabilirsin) yaklaşımın bu çeşitliliğin yeniden ortaya çıkmasında önemli payı olabilir. Bahçelerimizi son 7 yıldır sadece bir kez, 2015 baharında sürdük. Toprağa olabildiğince az müdahale taraftarıyız. Geçtiğimiz yıllarda ağaçlarımız için koyun gübresi kullandık. 2017 Mart ayında solucan gübresi kullandık. Solucan gübresinin çok olumlu etkilerine ev bahçemizden sonra ağaçlarımızda da tanık olduk.


   


  Paylaşmak istediğim bazı yazılar:  Şehirden Köye İnmek


  Köyün Mutluluğu


  Köy Okulları ve Kırsalın Geleceği


  Mamul Ürünler


  Toprak Ana ve Ötesi


   


  Bazı röportajlar:


  Boğaziçi Mezunlar Derneği Dergisi, Sabanur Yılmaz


  Ev Hayat Dergisi


  Hürriyet, Melis Alphan


  Bir Başka Istanbul, Ayşe Hakyemez


  The Istanbul Guide, Rhiannon Davies (ingilizce)


  'Two Buildings' Project (ingilizce)


   


  Bahçelerimizden (meyve ağaçlarımız ve ilgili farklı çalışmalara ürün detaylarında da yer vereceğiz):


      


  Kış uykusu adım adım geliyor... 


   


   


   


  Meyve bahçelerimizi çevreleyen ormanlar, Karaçam ağırlıklı. Bu kış karlı geçiyor. Küresel iklim değişikliğinde, sadece sıcaklık artışları yok. Tüm iklim olaylarında uç noktalarda sapmalar var. Kışlar ortalamalarda daha sıcak bile olsa, bazı günler çok daha soğuk, daha karlı, daha fırtınalı ve sürprizlerle dolu...


   


      


  Kış aylarının soğuk ve karlı olması meyvecilik açısından temelde iki sebeple önemli:


   


  - Suyun yavaşça erimesi ve dolayısıyla toprak tarafından emilerek, yaz aylarında dağın güçlü pınar suları oluşturması.


  - Meyve ağaçlarının yeterince uyuması.


      


  Meyve ağaçlarımız civarında 2012 yılı Ocak ayında, Akasya ağaçları ekmiştik. Hem toprağa azot bağlaması, hem arılar için iyi bir besin kaynağı olması önemli. Tüm ağaçlar kışın uyuyor olsa da, kökleri toprak altında çalışmaya devam ediyor.


   


  Bahçelerimizden özellikle kiraz, elma, armut meyvelerini organik sertifikalı olarak satışa sunuyoruz. 


      


  Elma ağaçlarımıza farklı yerel türleri aşılıyoruz. 2017 sezonunda ilk ürünleri almayı umuyoruz. Aşılı dallardan çıkan yaprakların çok daha güçlü, sıcağa ve susuzluğa çok dirençli olduğunu gördük. İklim değişikliği sürecinde gıda güvenliği açısından, yerel türlerin önemini bizzat yaşayarak deneyimliyoruz


   


  Kiraz ağaçlarımızda da, deli olanları verimli çeşitlere dönüştürüyoruz. Bu konuda yaptığımız bir çalışmayı sizlerle paylaşmak isterim:


   


   


  Kış yağışları baharın güzel çiçeklerini müjdeler. Yüksek oksijen seviyesine sahip bu coğrafyada, ağaçlarımızın meyveleri lezzetli olduğu kadar şifalı da. Bunun bir diğer koşulu da 'insan ve doğa dostu tarım' yöntemini benimsemek... Bu konuda detaylar www.toprakana.org sitemizde yer alıyor. 


   


   


   


  Bahçelerin sağlıklı, verimli ve uzun ömürlü olabilmesinin bir diğer önemli koşulu ise arılar...


         


  Tozlaşma yaşamın mucizesi... Kazlar da bahçeler için çok faydalı hayvanlar. Zararlı böcekleri ve yabani otları yiyorlar. Ağaçların etrafında gezinmeleri bahçeler için çok faydalı olacak. Her yıl Şubat ve Mart aylarında yumurtlama mevsimi. Kazlar senede bir tek dönem yumurtluyor. 


   


   


      


   


                              


   


   


  Organik sertifika:  


   


   


   Positve SSL on a transparent background Copyright © 2010-2014 Toprak Ana. Tüm hakları saklıdır.
Bu internet sitesinin kullanıcıları Gizlilik İlkesini ve Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar.