Analiz: Yorumlar ve Öneriler

Bu sayfada Toprak Ana Projesi hakkında bize e-posta ile ulaşan üyelerimiz ve üreticilerimize ait dikkat çekici (her zaman olumlu olmayabilir) görüşlere yer veriyoruz. Toprak Ana - Analiz; şeffaf iletişim, etik hizmet ve el birliği içinde yürümek için...

 

 

Gönderen: Pınar Küçük
Konu: Toprakana

 

Birkaç yıldır sitenizden alışveriş yapıyorum,  Toprak Ana ve doğa ile ilgili projeleriniz için emeği geçenlere teşekkür etmek isterim. Pek çok açıdan bizlere umut veriyor. Kolaylıklar diliyorum. Saygılarımla,

 


Gönderen: Hakan Çırağ
Konu: Toprakana - İsmail Över / İda Köy Tavukları

Merhabalar, Toprak Ana ve tüm üreticilerimize teşekkür etmeyi görev kabul ettim. Özellikle İda köy tavuklarına paketlemedeki emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Çanakkale'den İstanbul'a birtane bile fire yok. Herkese bol kazançlar. Ne mutlu ki sizler varsınız...
 


Gönderen: Banu Özkara

Konu: Toprakana

 

Şu ana kadar satın aldığım hiçbir üründen ve hiçbir üreticiden yana bir sorun çıkmadı. Son derece memnunum bu ağın bir mensubu olmaktan ve toprakana'yı keşfetmekten dolayı. Eşim ve benim favorimiz Kastamonu ekmeği. Bu ekmeği tattığımızdan beri eve başka ekmek sokmuyoruz o derece! İki oğlumun favorileri ise Kars Tarihi Zavotlar'ın süzme kaymağı ve tulum peyniri. Emeği geçen herkesin elleri dert görmesin. Gerçek, temiz gıda üretimine ve adil ticarete satın alarak destek vermek bence yaşadığımız çağda her bireyin sorumluluğu. Bu vesile ile bu oluşumu kurduğunuz için çok teşekkür ederim size.


Gönderen: Meltem Serin

Konu: Toprakana - Cem Birder
 

Cem Bey, Koliyi aldım. Hepsi birbirinden güzeldi. Gerçek elmaları ve armutları yemek çok keyifliydi.  Ekmekler ve reçeller harika, özellikle beyaz şeftali reçeli yoğurtla birlikte çok güzel oluyor. Yapanların ellerine sağlık. Çok teşekkür ederim. İyi günler dilerim.


Gönderen: Medina Duman

Konu: Toprakana - Cem Birder
 

Kirazlar hikayeleri kadar harikalar....Toprakana'nın güzel meyveleri, hissettiriyorlar içlerindeki gerçekliği, doğallığı..
Emeğinize yürekten teşekkürler.... Sevgiler, Namas'Te.
 


Gönderen: Derya - Kerem Bikmen

Konu: Toprakana - Cem Birder
 

Kirazlar geldi. Muhtesem lezzetliler, ellerine, emegine saglik.
Yaz guzellikler ve bol bereket getirir insallah. Sevgiler
 


Gönderen: Meltem Serin

Konu: Toprakana - Cem Birder
 

Cem Bey Günaydın, Kirazlarınız dün elime ulaştı. Çocukluğumda kiraz ağacının altında oturup yediğim kirazların tadını aldım sanki. Çok güzellerdi; Kaz dağlarını düşünerek yedim. Tadan herkes de kirazlarınızın gerçekliğini farketti. Emeğinize sağlik.


 


 

Gönderen: Yasemin Güngör

Konu: Toprakana - Cem Birder
 

Elmalarınız çok güzel, organik-sağlıklı oldukları her hallerinden belli. 1,5 yaşındaki oğluma da gerçek elma yedirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Kirazları da dört gözle bekliyoruz. Yaptığınız işe saygım sonsuz; umarım sadece satın alarak değil, STK lar vs ile daha aktif olarak bu sürece destek verecek fırsatı ve zamanı bir gün bulabilirim.


 

Gönderen: Cengiz Sınal

Konu: Toprakana - Rasayana
 

Rasayana'dan gelen KATIŞIKSIZ, HALİS BAHARATLARI uzun zamandır arıyordum. Rasayana ve Toprak Ana'ya teşekkürler...


Gönderen: Ö. Çelik

Konu: Toprakana - Halil Ayar
 

Halil Bey'den ürünlerim geldi. Peynirler bir harika. Peynir bu ise, marketlerden aldığımız ne? 2 yaşındaki oğlum daha paketin başında 100 gr çeçili yedi (peynir yemezdi normalde). En çok da buna sevindim. Kesinlikle tavsiye ederim. Biraz pahalı görünüyor başlangıçta ama inanın hak ediyor.


Gönderen: Elizabet Boz

Konu: Toprakana - Cem Birder
 

Elmalar çok iyi yaa :)...  İşte masamda, evde de... Kızım da çok sevdi.  İçinde başka bir güzellik var diyor: ::))  Çok teşekkürler tekrar.


Gönderen: Galya Frayman Molinas

Konu: Toprakana - Cem Birder
 

Elmalar dün geldi. Müthiş... Çok lezzetliler. Sadece bunu yiyerek yaşayabilir insan.


Gönderen: Esra A.

Konu: Toprakana - Metin Yılmaz
 

Cem Bey, Toprakana'yı çok seviyorum! Ürünler harika, harika bir iş yapıyorsunuz. Çok teşekkürler! Toprağa saygılı üreticilerden gelen ürünlere bayılıyorum... Dün kargomuz Ankara'dan geldi. Çok teşekkürler. Sevgiler.


Gönderen: Pınar Türkoğlu

Konu: Toprakana
 

Metin Yilmaz'ın sebzeleri, hele o salatalik ve roka çok güzel. Kızımın biberleri yerken mutluluğunda emeği olan herkese teşekkürler.


Gönderen: Pınar Yıldız

Konu: Toprakana
 

Halil Ayar, keçi peyniri, tereyağı gerçekten çok güzel. Tereyağını tavaya koyup çocukluğunuzdaki kokuyu alabiliyorsunuz. Gürsel Tonbul, elma sirkesi, koruk ekşisi ve kantaron denenmeli. Toprakana, yavaş yavaş daha çok aklıma yatıyor. Buradan alışveriş yapmak şu ana kadar hayal kırıklığı yaşatmadı bana.
 

Bu arada... Gerçek elmalar geldi ve tadan herkes köy elması mı, memleketten mi sorularına " toprakana" yanıtı aldı. Teşekkürler.


Gönderen: Ş. Evci

Konu: Toprakana - Metin Yılmaz

Hepsi çok güzeller. Biz Buğday Derneği'nin Kartal Pazarından da alışveriş yapıyorduk. Bir süredir gidemediğimizden Toprak Ana’yı denemek istedik. Sadece domateste 3 adedi bayağı kötü durumdaydı yani özellikle 2 si yolculuktan ya çok bunalmış J)),  ya da olgunluk çağını biraz geçmişti. Onun dışında tüm ürünler gayet sağlıklı geldi. İlginize teşekkürler. Tekrar görüşmek üzere....
 

Gönderen: Derya Öztürk
Konu: Toprakana - Metin Yılmaz
 
Metin Bey'e teşekkürlerimi lütfen iletin, sebzeler tazecikti çok beğendim.. Kendisinden alışverişe devam edeceğimi bildirmek isterim.
Size de ayrıca teşekkür ediyorum. Kolay gelsin.
 

Gönderen: Ayşe Akalın
Konu: Toprakana - Şaban Burhan
 

Şaban Burhan Bey'in semizotuları şahane! Ben ki semizotu sevmem, bugün gelen torbadaki otları çıtır çıtır yemeğe doyamadım doğrusu. Yalnız yoğurdun kapağı - ki tadından bahse lüzum yok, çıktığından beri kaç kere aldım- paket içinde gelirken kırılmıştı. O yüzden yoğurt biraz akmış geldi. Paketlerken belki o kalın kağıttan bir sıra daha sarmak iyi olabilir. Şimdi dört gözle Hidayet İtaatli'nin domatesleri ve Cem Birder'in kirazlarını bekliyorum. Herkesin ellerine sağlık. Selamlarımla.


Gönderen: Ebru Erden
Konu: Toprakana - Hidayet İtaatli


Öncelikle böyle bir oluşum gerçekleştirdiğiniz için teşekkür ederim. 18 aylık bir oğlum var. O'nun için sitenizden gönül rahatlığıyla alışveriş yapabiliyorum.

Hidayet İtaatli'den avakado siparişi vermiştim oğlum için. Kendisi siparişimden fazla avakado koymanın yanında, sipariş etmediğim halde bir kaç tane de harika portakallarından eklemiş. Açıkcası çok memnun olduğumu belirtmek isterim.  Güzel avakadolardan ve portakallardan biter bitmez tekrar sipariş verdim. Kendisine de ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.


Gönderen: Zeynep Esen
Konu: Toprakana - Üreticler
 

Öz-El in badem ezmesi harika bu kadar iyisini beklemiyordum. Halil Ayar'ın süt ürünlerinden çok memnun kaldım ama bir süre sonra ısınan havayla birlikte nasıl gönderilecek merak ediyorum. Cem bey ilk kiraz kutum geldi; tek kelimeyle muhteşem uzun zamandır yediğim en güzel kirazlar için teşekkür ediyorum ikinci kutuyu sabırsızlıkla bekliyorum.


Gönderen: Zülal Ardaç
Konu: Halil Ayar
 
Ürünlerinizden memnun kaldım. Halil beyden manda ve keçi peyniri vs geldi. Bir de yoğurt aldım Şaban Burhan'dan. Hepsi çok güzeldi. Gene sipariş vereceğim. Kirazları bekliyorum dört gözle... Sevgiler
 
 

Gönderen: Özlem Özkan
Konu: Halil Ayar

 

Halil Ayar'dan peynirler buzdolabı poşetlerinde, tereyağ ise küçük kutularda geldi. Ürünler tam benim damak zevkime göre; çok beğendim. İyi günler diliyorum.

 


Gönderen: Gülhan Balsoy
Konu: Toprak Ana

 

Bu sene sebze ve meyve alışverişimin büyük kısmını Toprak Ana'dan yaptım. Hidayet İtaatli'nin narenciye çeşitleri ve avakadoları her seferinde birbirinden lezzetliydi. Şaban Burhan'ın sebzeleri hep taze ve lezizdi. Zavot'lar pazarından gelen peynirleri İstanbul'da bile bulamıyorum. Son zamanlarda da Cem Birder'den taze ot çeşitleri aldım, hem ürünlerden hem de yaklaşımından dolayı çok memnun kaldığımı söylemeliyim. Kısacası her seferinde Toprak Ana'ya ve üreticilerine sundukları ürünler için minnettar kalıyorum. Ellerinize, emeklerinize sağlık.

 


Gönderen: Yonca ve Mert Demir
Konu: Halil Ayar

 

Halil Bey'den 1 kg kaymak ve 1 kg keçi dil peyniri aldık. Ürünler oldukça güzel ve lezzetli. Özellikle kaymak, uzun süredir yediklerimin en iyisi. Oldukça yoğun ve lezzetliydi. Paketleme de iyiydi. Ama peynirlerin Mayıs-Haziran'da gönderilmesi halinde vakumlanması daha iyi olabilir. Ayrıca küçük paketlerin de satışa sunulması da oldukça iyi olmuş, 1kg lık paketleri (özellikle kaymağı) tüketmek zor olacağından arkadaşlara dağıtmak zorunda kaldık. Diğer peynir çeşitlerini de küçük paketlerle deneyeceğiz.  Toprakana'ya teşekkürler.
 


Gönderen: A. Sayılgan
Konu: Güvenebilmek

 

Ben ve çevremdeki insanlar sertifikasyonlar ve analizlerin yeterli olmadığını düşünüyoruz, bu işte en önemli kriter güven duyabilmek. Zira 1,5 yaşında bir kızım var; ona temiz ve sağlıklı gıdalar yedirebilmek benim için çok önemli. Yaklaşık 1 yıldır (xxx)'den alışveriş yapıyorum; güvenim tam ancak ürünlerinin (hiç bir aracısı olmamasına karşın) fiyatlarını oldukça yüksek tutuyor ve bir de her nedense anlayamıyorum ama sebzelerinde ve meyvelerinde (çok iddialı olmasına rağmen) çocukluğumdaki tat ve kokuyu bulamıyorum. Bu yüzden yeni arayışların içine girdim. İstanbul'da sertifikası olan pek çok üretici var ama bunlara güven duyamıyorum/duyamıyoruz bir türlü. İnşallah bu platformdaki üreticilerden memnun kalırız ve hem üreticilerin ve temiz tarımın desteklenmesi hem tüketicilerin sağlıklı ürünlere kavuşabilmesi açısından çok faydalı olur. Bu oluşumun yaratıcısı olarak cesaretinizi de yürekten kutlarım.
 


Gönderen: Behiç Bakırcı
Konu: Yağmur, Şehir ve Toprak Ana

 

Ben İstanbul merkezde oturuyorum. Sabahtan beri ne kadar kötü yağmur yağıyor diye homurdanıp duruyordum. Sizin e-posta mesajınızı şimdi okuyabildim ve yazınızın sonundaki "Bahar yağmurlarının bereketinde güzel bir hafta" dilemeniz kafamda bir şimşek çaktırdı. Şehrin kapalı kısır ortamında ne kadar yanlış algılarla yaşadığımızı bir kez daha hissettim. Düşüncesizliğim için kendimi suçladım, ama zamanında yağan bu bereketli yağmurlar için Yaradana şükrettim. Şimdi saat 00:25; yağmur dışarıda hala yağıyor ama ben o sesi duymaktan mutluluk duyuyorum. Güzel dilekleriniz için teşekkür ediyor, gelecekte size bol ve bereketli hasatlar diliyorum. Saygılarımla - Behiç Bakırcı
 


Gönderen: Ayça Betin
Konu: Hidayet İtaatli ve Toprak Ana

 

Bu gün portakallarım elime ulaştı. Tek kelimeyle süper...Portakalın kokusu bana dedemi hatırlattı bunun için bile ayrıca teşekkür ederim. Toprakana yetkililerinden üreticilerin sayısını arttırmalarını rica ediyorum . Her yörenin kendine ait değerlerini burada görmeyi çok isterim. Ne bileyim cubuk turşusuna ait salatalıkları buradan alabilsek süper olurdu mesela...


 

Gönderen: Ayçe Ozil
Konu: Şaban Burhan

 

Şaban Burhan’dan yaptığım alışverişten çok memnunum. Hem ürünleri çok iyi, hem de fiyatları uygun. Hep böyle devam etsin! İyi çalışmalar.
 


Gönderen: Banu Aydos
Konu: Toprak Ana

 

Bütün siparişlerden çok memnunuz. Ürün kalitesi, fiyat ve teslimat hızı kusursuz. Çok teşekkürler

 


Gönderen: Meral  Oraliş
Konu: Toprak Ana

 

Böylesi bir projeyle doğrudan organik ve yerel ürünlerin üreticisine ulaşabiliyor olmamızı sağladığınız için teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.
 


Gönderen: Ev Cini
Konu: Şaban Burhan ve Toprak Ana

 

Kargo, Toprakana'dan gelen siparişlerimi bana teslim etti ve ben de koliyi doğruca mutfağa götürüp, içine merakla baktım. Bebek ıspanak, pırasa, roka, kıvırcık, dereotu, maydanoz tamam, ama şu otlar da neyin nesi deyip, çekiştirdiğim kesekağıdından, daha yeni hasat edilmiş, upuzun yeşil sapları üstünde, bebek havuçlar çıktı. Yanındaki iki renkli turplarla beraber o kadar güzel duruyordu ki fotoğraflarını çekmekten kendimi alamadım.

Bu, işaret parmağı boyutlarındaki bebek havuçlar ve bir kesekağıdı içinde buzdolabında bekleyen minicik yer elmaları, bana zeytinyağlı yer elması yapmak için ilham verdi. Bütün tariflerde olduğu gibi bu tarifte de malzemeler çok taze olmalı. Yer elması ve havuç gibi gövdesi toprak altında yetişen sebzelerin, suyun altında fırçayla iyice yıkanmaları gerekiyor. Verdiğim tarifte yer elmasını ve havucu önceden biraz haşlıyorum: bu hem pişme süresini azaltıyor, hem de yer elmasının kabuğunun çok zayii olmadan patates gibi soyulmasına olanak veriyor. Kullandığım nar ekşisi, tatlılığı dengeliyor.


Gönderen: Kevser Karadağ
Konu: Toprak Ana

 

İstediğim halde alışveriş yapamadım. Bazı ürünlerde limit yüksek geldi, paylaşabileceğim bir arkadaş aradım... Sitenizi ve temsil ettiğiniz anlayışı beğeniyor ve destekliyorum. Sevgi ve saygılar...


Gönderen: Ev Cini
Konu: Mustafa Afacan ve Toprak Ana

 

Birkaç hafta önce bir aktara, sizde  Tosya pirinci var mı dedim. Olmadığını söyledi. Tosya pirinci harika bir pirinç, neden getir miyorsunuz dedim. Evet, çok lezzetli ama devamlılığı yok dedi. Bütün bu kocaman marketlerin, gıda satan dükkanların önceliği, sattıkları ürünlerin devamlılığının olması. O yüzden, küçük ölçekli çiftçilerle, üreticilerle uğraşmak istemiyorlar. Yılın on iki ayı aynı ürünü satabiliyor olmak onlar için yeterli. Bu benim için yeterli olmadığından, aradım taradım. Toprakana sitesinden Tosya pirincini buldum ve getirttim. Bu muhteşem site, direkt çiftçiden, tüketiciye internet üzerinden satış yapan bir platform. Kastamonulu üretici Mustafa Afacan'ın sattığı pirinçlere de oradan ulaşılabiliyor.


Gönderen: E. Selcen
Konu: Toprak Ana

 

Yurtdisina sevkiyat yapabiliyor musunuz acaba? Paris'te yasiyorum, bebek bekliyorum ve buradaki hic bir seyi yiyemiyorum. Acil yardima ihtiyacim var. Tesekkurler.


Gönderen: N. Memecan
Konu: Cem Birder - Toprak Ana

 

Elmalar şahane. Dolaba koymuştum. Sabah açtım, dolap elma kokmuş. Meyve kokusunu o kadar unutmuşuz ki. Çok teşekkürler.


Gönderen: Leylek Hanım
Konu: Toprak Ana

 

Ölçümler her ne kadar bir temel sağlasa da, organik ürün sertifikaları gibi yöntemler maalesef üretilen ürünün tamamını denetlemeye yetmiyor. Örnekleme ve ölçüm, bağımsız bir kurum (üniversite olabilir) tarafından  (üreticinin ürün topladığı bütün yerlerden gelen) her ürün partisi içinden  rasgele seçilmiş ve bütünü temsil edecek miktarda ürün için düzenli aralıklarla yapılmalıdır. Organik ürün sertifikaları bildiğim kadarıyla (yanlışsam düzeltin lütfen) bunu sağlayamıyor. Köşede kenarda test edilecek miktarda ürünü organik yöntemlerle yetiştirip kalan üretiminizi de organik sertifikasıyla satmanızın önünde bir engel yok. Denetim mekanizmaları bir türlü yeterli noktaya gelemiyor.

 

Bunun dışında üreticinin yaklaşımı, doğal yetiştiricilikle ilgili bilgi ve deneyimi, geçmişi, bu işe neden giriştiği bilgileri güncel bir şekilde tarımsal aktivitelerinin fotoğrafları ve detaylarıyla şeffaf bir şekilde izlenebilir olması önemli. Interaktif iletişim güven konusunda yardımcı olabilir.  Kişisel güven, karşılıklı dürüstlük ve samimiyet sağlanması bu işin anahtarı gibi görünüyor. Bu da tabi zaman alacak bir şey. Bu konuyu üyelere sormanız bile güven telkin etmekte etkili oluyor. Görüşmek üzere, iyi çalışmalar...


Gönderen: G. Molinas
Konu: Cem Birder ve Toprak Ana

Elmalarınız şahaneydi. Parmaklarımızı yedik.


Gönderen: Nail Cihan Baş
Konu: Toprak Ana

 

Toprakana ilgi duyduğum, Türkiye'miz için çok değerli olduğunu bildiğim bir site. Globallaşme adı altında tüm değerlerimizin yok edildiği bir ortamda Toprakana vatan için ellerinden geleni yapmağa gayret ediyor. İşlerinizde başarılı olmanız için dualarımı yolluyorum. Allah'dan hayırlı kazançlar ve başarılar dilerim. Saygılarımla


Gönderen: Tülay Akçay
Konu: Toprak Ana

 

Ürünlerinizin fiyatları bütçemi aşıyor. O yüzden takipteyim şu sıra. Kolay gelsin...
 


Gönderen: F. Ersin
Konu: Toprak Ana

 

Toprakana çok isabetli ve başarılı bir çalışma. Ürün aramak ya da mevcut ürünlerden haberdar olmak için sık sık sitenizi ziyaret ediyorum. Bir kaç gün önce sitenizi ziyaret ettim ve Vakfıkebir tereyağı olup olmadığına baktım. Ayrıca un, tahıl, bulgur gibi ürünler de dikkatimi çekiyor. Son zamanlarda su değirmeninde üretilen unların önemi hakkında yazılar okudum ve sitenizde de bu tür ürünler olup olmadığına baktım. Sipariş vermek istedim ama gördüğüm kadarıyla siparişlerin asgari kilogramı belirlenmiş durumda ki internet üzerinden ve uzak mesafe satışlar için bu durum doğal. Ancak, belirtilen miktarda sipariş verecek olursam, çalışma koşullarım nedeniyle mutfakta fazla zaman geçiremediğimden aldığım ürünü değerlendiremeyeceğim. O nedenle aldığım ürünü değerlendirebileceğim müsait bir zamanımda sipariş vermek istiyorum. Başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim.


 

Gönderen: N. Yalkılday
Konu: Toprak Ana

 

Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Yenilenen siteniz eklenen yeni üreticilerle daha da güzel olmuş. Saygılarımla.


Gönderen: Gürsel Akay
Konu: Toprak Ana

 

Sitenizden hep sipariş vermeyi istedim ama bugüne dek yarım kaldı, sanırım üşengeçlikten.:( Bazen de benzer ürünleri satın almış olduğum için sipariş vermemiş olabilirim. Ayrıca sitenizi tüm arkadaşlarıma tavsiye ediyorum. Çok doğru bir iş yapıyorsunuz. Tebrik ederim.


Gönderen: Cahit Musal
Konu: Toprak Ana

 

Web sitenizden güvenle sipariş veriyoruz. Devam....Positve SSL on a transparent background Copyright © 2010-2014 Toprak Ana. Tüm hakları saklıdır.
Bu internet sitesinin kullanıcıları Gizlilik İlkesini ve Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar.